Βρίσκεστε εδώ:Αρχική>>Λήμνος>>ΑΕΚ - Ήφαιστος Λήμνου: 74-68

ΑΕΚ - Ήφαιστος Λήμνου: 74-68
18.01.2020 | 19:02

Συντάκτης:  FM 100 Newsroom
Κατηγορία: Λήμνος

Η μεταβατική περίοδος συνεχίζεται για την ΑΕΚ, που χωρίς τον Χάουαρντ Σαντ-Ρος περνάει πλέον μια δεύτερη μίνι προετοιμασία και προσπαθεί να ανακτήσει τη συνοχή της. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου επικράτησε του Ηφαίστου στο ΟΑΚΑ (74-68), ανέβηκε στο 12-4 για να μείνει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της ΕΚΟ Basket League και έριξε την ομάδα της Λήμνου στο 9-7 και ακόμη πιο πίσω από την πρώτη τετράδα της κανονικής περιόδου που θα προσφέρει το πλεονέκτημα έδρας τουλάχιστον στον πρώτο γύρο των playoffs.

Ο MVP

Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν μεν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ, έβαλε όμως 25 πόντους από 19 σουτ και αυτή δεν είναι μια καλή επίδοση. Θα δώσουμε τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης στον Γιόνας Ματσιούλις για τη σκληράδα που έβγαλε, για την αποφασιστικότητά του και για την ηγετική του συμπεριφορά. Ο Λιθουανός σκόραρε 8 πόντους, μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε δύο ασίστ και δεν έκανε λάθος στα 22 λεπτά που έμεινε στο παρκέ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Μόλις εννέα λεπτά έπαιξε ο Μάριο Τσάλμερς για να αστοχήσει σε ένα τρίποντο και να κάνει δύο λάθη, στο μηδέν έμεινε και ο Κέντρικ Ρέι που είχε 0/8 σουτ σε 18:45 αλλά πρόσφερε σε άλλες στατιστικές κατηγορίες. Δεν σκόραρε ούτε ο Τζεράι Γκράντ, δύο πόντους έδωσε ο Μάρκους Σλότερ στην ΑΕΚ των 7/27 τριπόντων, την ώρα που ο Ήφαιστος έμενε στο ένα επιθετικό ριμπάουντ, δεν είχε πόντο από δεύτερη ευκαιρία, δεν είχε πόντο στον αιφνιδιασμό και σούταρε με 40% στο δίποντο. Ο Σον Έβανς, πάντως, έγραψε το όγδοο double-double του στα τελευταία εννέα ματς και αν δεν ήταν κι αυτός η διαφορά στα ριμπάουντ (49-28) θα ήταν ακόμη μεγαλύτερη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το καλό ξεκίνημα της ΑΕΚ διαδέχθηκε ένα ξέσπασμα του Ηφαίστου που πέρασε μπροστά με έξι (12-18 στο 7'), με τον Τζέρι Σμιθ να κάνει θραύση στο σκοράρισμα και την ομάδα του να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (19-23). Σλότερ και Ματσιούλις έδωσαν σκληράρα και στις δύο πλευρές του παρκέ, ο Γιαννόπουλος ισοφάρισε με βολές (26-26 στο 15'), εκεί όμως ο Ήφαιστος απάντησε με ένα σερί 9-0 σε ενάμιση λεπτό για να πάρει σημαντικό προβάδισμα, πριν ο Μολντοβεάνου κι ο Γκίλμπερτ δώσουν λύσεις για το 35-42 του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι είχαν τεράστια ανάγκη το σκοράρισμα του Λάνγκφορντ και ο Αμερικανός βγήκε μπροστά στην έναρξη της τρίτης περιόδου, με την ΑΕΚ να τρέχει ένα επί μέρους 11-2 σε πέντε λεπτά (46-44 στο 25') και να δείχνει πλέον ικανή να χτίσει και μια διαφορά. Το δεκάλεπτο "βγήκε" στο 53-51, όμως το τέταρτο άνοιξε με τον Τολιόπουλο να βάζει πέντε σερί πόντους και τον Λάνγκφορντ να γράφει το 60-51 στο 33' που δεν μπορούσε πια να ανατραπεί. Και δεν ανατράπηκε, με τους γηπεδούχους να αντέχουν την ύστατη προσπάθεια του Ηφαίστου που μείωσε στο καλάθι (70-68 στα 22"), να ανεβαίνουν στο 12-4 και να συνεχίζουν στη δεύτερη θέση της Α1.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν είχε πολύ κόσμο το ΟΑΚΑ, είχε πάντως ωραία ατμόσφαιρα εν αναμονή του Νίκου Ζήση που θα αποθεωθεί στην επιστροφή του στην ΑΕΚ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Τζιοπάνος, Καρπάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-23, 35-42, 53-51, 74-68

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τσάλμερς, Λάνγκφορντ 25 (4/10 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 8/10 βολές, 4 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 6 (4/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χρυσικόπουλος 14 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μαυροειδής 6, Ρέι (0/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τολιόπουλος 10 (2), Ματσιούλις 8 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιαννόπουλος 2, Σλότερ 2 (9 ριμπάουντ), Γκραντ

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου 8 (2/7 σουτ), Έβανς 14 (5/8 δίποντα, 4/8 βολές, 11 ριμπάουντ), Σμιθ 13 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκίλμπερτ 17 (3/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάμοντς 6 (2/2 τρίποντα, 4 ασίστ), Σταμάτης 4 (1/5 σουτ), Τσαϊρέλης 6 (1/5 σουτ), Μούρτος, Τέρνερ

Τα ομαδικά της ΑΕΚ: 15/35 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 23/28 βολές, 49 ριμπάουντ (34 αμυντικά - 15 επιθετικά), 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηφαίστου: 12/30 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 17/21 βολές, 28 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 1 επιθετικό), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 8 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η ΑΕΚ θα παίξει στο Περιστέρι (25/1 στις 17:45), ενώ ο Ήφαιστος θα υποδεχθεί το Λαύριο στη Λήμνο (25/1 στις 15:30).

Πηγή: sport24.gr

Ακολουθήστε το limnosfm100.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις.