Βρίσκεστε εδώ:Αρχική>>Λήμνος>>Ήφαιστος Λήμνου - ΠΑΟΚ 77-69: Τεράστια νίκη... πεντάδας!
afoi poriazi
Ήφαιστος Λήμνου - ΠΑΟΚ 77-69: Τεράστια νίκη... πεντάδας!
29.02.2020 | 17:38

Συντάκτης:  FM 100 Newsroom
Κατηγορία: Λήμνος

Ο Ήφαιστος ήταν ανώτερη ομάδα από τον ΠΑΟΚ στην τελευταία περίοδο και με σκορ 77-69 πήρε μία τεράστια νίκη, που τον φέρνει μόνο πέμπτο με 11-9, την ώρα που ο ”Δικέφαλος” δείχνει πως δύσκολα θα μπορέσει να μείνει στην μεγάλη κατηγορία, μετρώντας τη δεδομένη στιγμή 5 νίκες και 14 ήττες, όντας στη τελευταία θέση ισόβαθμος με τον Άρη, που ηττήθηκε στη Ρόδο.

Η ομάδα της Λήμνου ήταν καλύτερη και πιο εύστοχη στα κρίσιμα λεπτά, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στους 0 πόντους από το 30′ μέχρι το 36′. Σημαντικό στοιχείο και το τρίποντο, με τους νικητές να έχουν 12/29 και τους ηττημένους 4/27, με τον Μπόμπι Μπράουν να μετράει 3/18 σουτ!

Για την 20η αγωνιστική, ο Ήφαιστος φιλοξενείται από τον Άρη (7/3, 15:30), ενώ ο ΠΑΟΚ υποδέχεται το Περιστέρι (7/3, 17:30).

Η εξέλιξη: Το ματς στη Λήμνο ξεκίνησε με εξαιρετικό ρυθμό και από τις δύο ομάδες, με τον ΠΑΟΚ όμως να είναι εμφανώς πιο εύστοχος. Μάλιστα, έφτασε ακόμα και στο +7 (15-22)  στο 7′, με τον Ήφαιστο να μειώνει στο τέλος του δεκαλέπτου σε 20-24.

Εξαιρετική και η δεύτερη περίοδος, με τον ΠΑΟΚ να βλέπει τους Μπόμπι Μπράουν, Τζακόρεϊ Ουίλιαμς και Ζήση Σαρικόπουλο να παίρνουν ”φωτιά”, όμως οι γηπεδούχοι είχαν σύμμαχο το τρίποντο (10/18) και από το 25-34, βρέθηκαν στο 36-36, μέσα σε 2:15′, με τους Δημήτρη Σταμάτη, Έλστον Τέρνερ και Τζέρι Σμιθ να βγαίνουν μπροστά με 8 πόντους έκαστος. Ο Δημήτρης Χαριτόπουλος με 3/4 τρίποντα έδωσε το προβάδισμα με 41-40 στο ημίχρονο, το πρώτο του Ηφαίστου μετά το αρχικό 3-0!

Καλύτερος όταν έπρεπε ο Ήφαιστος

Το δεύτερο μέρος συνέχισε από εκεί που σταμάτησε το πρώτο, με τον Ήφαιστο να κάνει το 49-41 με ένα σερί 6-0, αλλά τον ΠΑΟΚ να έχει την απάντηση με δικό του 10-0 για το 49-51 και το νέο προβάδισμά του! Οι Σμιθ και Σον Έβανς έδωσαν παλμό τους Λημνιώτες για το 55-54, με τον εξαιρετικό Σάνον Σόρτερ να δίνει το προβάδισμα με 2/2 βολές στο 30′ (55-56).

Όλα τελείωσαν στα τελευταία 10′, όταν ο Ήφαιστος σκόραρε 9 πόντους και ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε σχεδόν 6′ για το πρώτο του καλάθι στη περίοδο. Τα πολλά λάθη και η αστοχία έφεραν το σκορ στο 64-56, με τον Σταμάτη να βάζει μεγάλο τρίποντο για το 67-58 στο 38′! Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να κάνει ό,τι δεν έκανε πριν και μείωσε σε 68-62 στο -1:40′, όμως τα χρονικά περιθώρια ήταν στενά και το τελικό 77-69 έδωσε μία μεγάλη νίκη στον Ήφαιστο.

Πού κρίθηκε: Στα τελευταία 10′, όταν ο Ήφαιστος σκόραρε 22 πόντους και δέχθηκε 13, όλοι μετά το 36′!

Παίκτης-κλειδί: Εξαιρετικός ο Τζέρι Σμιθ με 12 πόντους, ενώ 10 με 14 ριμπάουντ μέτρησε ο Σον Έβανς και 14 ο Έλστον Τέρνερ. Φοβερός στο φινάλε κυρίως ο Δημήτρης Σταμάτης με 11 και ο Μιχάλης Πελεκάνος με 8.

Ο Σάβον Σόρτερ ήταν ο πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Μπόμπι Μπράουν να προσθέτει 11, αλλά να είναι επιδεικτικά άστοχος με 3/18 σουτ!

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 41-40, 55-56, 77-69

Πηγή: eurohoops.net

Ακολουθήστε το limnosfm100.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις.